Aby rysunek techniczny mógł stanowić podstawę do wykonania jakiegoś przedmiotu nie wystarczy bezbłędne narysowanie go w rzutach prostokątnych. Same rzuty, bowiem informują nas o kształcie przedmiotu i szczegółach jego wyglądu, ale nie mówią nic o jego wielkości. Konieczne zatem jest uzupełnienie takiego rysunku wymiarami danego przedmiotu - czyli zwymiarowanie go.
Wymiarowanie jest to podawanie wymiarów przedmiotów na rysunkach technicznych za pomocą linii, liczb i znaków wymiarowych.
|
---|
Wymiarowanie jest jedną z najważniejszych czynności związanych ze sporządzeniem rysunku technicznego. Umożliwia ono odczytanie rysunku i wykonanie przedmiotu zgodnie z wymaganiami konstruktora.
Obejrzyjcie uważnie lekcje pokazujące zasady wymiarowania.
⇩
lekcja - zasady wymiarowania lekcja - ćwiczenia
Ogólne zasady wymiarowania w rysunku technicznym dotyczą:
- linii wymiarowych i pomocniczych linii wymiarowych Linie wymiarowe rysuje się linią ciągłą cienką równolegle do wymiarowanego odcinka w odległości co najmniej 10 mm, zakończone są grotami dotykającymi ostrzem krawędzi przedmiotu, pomocniczych linii wymiarowych lub osi symetrii. (Linie wymiarowe nie mogą się przecinać).
- strzałek wymiarowych Długość grota powinna wynosić 6-8 grubości linii zarysu przedmiotu, lecz nie mniej niż 2,5 mm. Groty powinny być zaczernione. Przy podawaniu małych wymiarów groty można umieszczać na zewnątrz tych linii, na przedłużeniach linii wymiarowej.
- liczb wymiarowych Na rysunkach technicznych wymiary liniowe (długościowe) podaje się w milimetrach, przy czym oznaczenie "mm" pomija się.
- znaków wymiarowych Średnice wymiarujemy poprzedzając liczbę wymiarową znakiem Φ (fi). Promienie łuków wymiarujemy poprzedzając liczbę wymiarową znakiem R
Przystępując do wymiarowania rysunku technicznego należy wczuć się w rolę osoby, która na jego podstawie będzie wykonywać dany przedmiot. Trzeba zadbać o to, aby nie zabrakło żadnego z potrzebnych wymiarów i aby można je było jak najłatwiej odmierzyć na materiale podczas obróbki. Ułatwi to w znacznym stopniu znajomość podstawowych zasad wymiarowania.
Podstawowe zasady wymiarowania w rysunku technicznym dotyczą:
Podstawowe zasady wymiarowania w rysunku technicznym dotyczą:
- stawiania wszystkich wymiarów koniecznych Zawsze podajemy tylko tyle i takich wymiarów które są niezbędne do jednoznacznego określenia wymiarowego przedmiotu.
- niepowtarzania wymiarów Wymiarów nie należy nigdy powtarzać ani na tym samym rzucie, ani na różnych rzutach tego samego przedmiotu.
- niezamykania łańcuchów wymiarowych Łańcuchy wymiarowe powinny pozostać otwarte, pomija się wymiar najmniej ważny.
- pomijania wymiarów oczywistych
podstawy wymiarowania
⇩
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz